пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic mocno nie podkreśli krawędzi trawnika ewentualnie kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Niezwykle wysokie, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w przypadku potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby zrobić taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze zielone ogrodzenie było bardzo strzeliste a przy okazji cienkie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Należy mieć na uwadze jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich przycinanie może być dosyć utrudnione.

Nic tak nie zaznaczy linii trawy albo kwiatów jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w określonych grządkach, niewielkie krzewy umieją utrzymać naturalne bogactwo w ryzach ewentualnie osłonią gołe place ziemi. Ślicznie uformowany miniaturowy żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie lub strzeliste zielone ogrodzenia wolno uzyskać z odmian szpilkowych.

Niestety, krzewy z tej klasy bywają dużo bardziej kosztowne aniżeli rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje cień cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, ale jego kategorię Fastigiata Robusta można pościć sam jeden.Będzie prędko wschodził zaś ocali kolumnowy zarys.

Jeśliby wasz zakamarek jest nadzwyczaj ciemny, warto aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych wariantów maja mutacji o płowych ewentualnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej zgrabne w słońcu, jednak nawet w chłodzie korona drzewa pozostają dość jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий