понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot inaczej żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż często służą dodatkowo za dekoracje. Przeważnie takie sztachety PCV stawia się w nasłonecznionych miejscach, gdzie w mgnieniu oka rosną i mocno się zagęszczają. Sporo uroku maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju same rosną, nierzadko tez ekspansywnie rozkwitają, lecz chcą również wiele miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety Winylowe z Konstancina-Jeziornego mogą być nadzwyczaj smukłe, chociaż trzeba je regularnie zmniejszać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий