среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastiku z Kwidzyna na plot i furtę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na ogrodzenie z plastiku z Gór na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtedy przeróżne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również siekać na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki Winylowe stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na plot PVC na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu i naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i ogrodzenia z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa wznosi się z skał różnorakiego kształtu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z fragmentów o nieproporcjonalnych konturach, powinno się je właściwie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego integrował się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenia PVC z Brwinowa z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, żeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий